Wyjątkowa, świąteczna atmosfera towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu naszego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, które odbyło się 13 grudnia w Domu Przyjęć Okolicznościowych PINOCY w Lędzinach.
Uroczystość rozpoczął Prezes Koła Tadeusz Szkarłat, który przywitał członków wraz z rodzinami, a także sympatyków oraz przybyłych gości, wśród nich: Starostę Powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza; Wiceprezydenta Miasta Tychy Miłosza Steca, Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Tychach i zarazem członka naszego Stowarzyszenia insp.w st. spocz. Janusza Sojkę wraz z małżonką; Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach Ryszarda Mędrzyka wraz z małżonką; Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach Ewę Macek; Prezesa Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Czechowicach-Dziedzicach Edwarda Lesiewicza wraz z małżonką; członka Zarządu Powiatu bieruńsko-lędzińskiego i członka naszego Stowarzyszenia Jerzego Mantaja; Prezesa Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tychach Alicję Madejską oraz podstarszego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach Zbigniewa Kierata. Minutą ciszy uczczono zmarłych członków Stowarzyszenia: Adolfa Cygana i Janka Gadawskiego, a także niezrzeszonych kolegów, którzy w tym roku odeszli „na wieczną służbę”.
Osobom zasłużonym oraz wspierającym działalność naszego Stowarzyszenia wręczono wyróżnienia. Honorową Odznakę ZW SEiRP otrzymał Miłosz Stec, Zastępca Prezydenta Miasta Tychy, Pamiątkowymi statuetkami z okazji XXV-lecia tyskiego Koła SEiRP wyróżniono: Bernarda Bednorza, Miłosza Steca, Mariana Kuczmińskiego. Wręczono 8 legitymacji nowym członkom Koła oraz 16 legitymacji członkom wspierającym nasze Stowarzyszenie. Obecni na spotkaniu goście: Bernard Bednorz, Miłosz Stec, Ryszard Mędrzyk, Ewa Macek i Edward Lesiewicz dziękując za zaproszenie na tę miłą uroczystość złożyli gratulacje władzom Stowarzyszenia za wysoki poziom aktywności, która przekłada się na konkretne działania oraz za wytrwałość w realizowaniu wszelkich projektów i życzyli zebranym radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.
Oficjalną część zakończyło tradycyjne wspólne łamanie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd i arii z popularnych operetek w wykonaniu członków naszego Koła: śpiewaczki operetkowej sopranistki Lucyny Wurzel i chórzysty Joachima Pinocy. Po uroczystej kolacji wigilijnej na której nie zabrakło barszczu z uszkami, karpia, ziemniaków i kapusty z grzybami a nawet makówek i tradycyjnego kołocza, zostały przestawione najważniejsze sprawy organizacyjne. Aleksandra Rosicka, skarbnik naszego Koła omówiła m.in. Program Ubezpieczenia Grupowego, który Zarząd Główny SEiRP w Warszawie zawarł w listopadzie br. z firmą PZU Życie. Prezes Zarządu zaapelował do wszystkich członków o przekazywanie w rozliczeniach podatkowych za 2018 r. odpisu 1% na rzecz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych jako organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000043188). Prezes Tadeusz Szkarłat przekazał zebranym także informacje o planowanych imprezach, m.in. o biesiadzie góralskiej połączonej z kuligiem z pochodniami i zwiedzaniem Zameczku Prezydenckiego w Wiśle (15-17 lutego 2019 r. w Lalikach k/Zwardonia) oraz o wyjeździe na pobyt wczasowy do Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji w dniach od 2 do 15 września. Nie zabrakło też okazji do wspólnych rozmów i odnowienia kontaktów z czasów służby. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, która wprowadziła wszystkich w przedświąteczny nastrój.
Specjalne podziękowania za zorganizowanie spotkania, poczęstunek i ten wyjątkowy nastrój kierujemy do Jolanty i Joachima Pinocy i życzymy im, a także wszystkim członkom i sympatykom naszego Koła spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2019 Roku.
Zobacz zdjęcia...
W dniu 21.11.2018 r. wczesnym rankiem grupa kilkunastu członków tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wraz z członkami rodzin wyjechała na Podhale do miejscowości Bańska Niżna gdzie tradycyjnie zagościliśmy w pięknym Pensjonacie „Gazda” u Zosi i Staszka.
W programie dwudniowej wycieczki była oczywiście kąpiel w basenach termalnych . W pierwszym dniu naszego pobytu zaliczyliśmy ponad cztero godzinną kąpiel w Termach Szaflary. Niestety, nie dane nam było „kulać” się po śniegu, jak to miało miejsce podczas poprzedniej wyprawy, ponieważ zima na Podhale jeszcze nie zawitała w pełnej krasie. Po obiedzie i krótkim wypoczynku w komfortowych pokojach , wszyscy amatorzy „gorących kąpieli” spotkali się w sali kominkowej gdzie przy rozpalonym kominku odbyła się integracyjna biesiada góralska przy muzyce oraz „korycie” w którym znajdowały się regionalne potrawy ze świniobicia a także różnego rodzaju sery. Tańce i swawole trwały do późnych godzin wieczornych.
Na drugi dzień po smacznym śniadaniu ,udaliśmy się przed południem do sąsiednich term „Gorący Potok” gdzie mieliśmy w planie krótki 2,5 godzinny pobyt przed wyjazdem, lecz z uwagi na znakomite warunki w gorących termalnych basenach z naturalną wodą siarkową ( temperatura w niektórych nieckach przekraczała ponad 40 stopni) przedłużyliśmy pobyt o dwie godziny korzystając ze Strefy Basenowej a kilku kolegów skorzystało w tym czasie ze Strefy Grzysno Przyjemność w której znajdowały się sauny. We wczesnych godzinach wieczornych, po zjedzeniu wyśmienitego obiadu i dokonaniu zakupów w Pensjonacie różnego rodzaju serów i skarpet z wełny owczej pożegnaliśmy gościnną gaździnę Zosię udając się w drogę powrotną do Tychów.
Uczestnicy wycieczki postanowili kontynuować coroczne wyjazdy rekreacyjne do term podhalańskich ze wskazaniem „Gorącego Potoku” a pierwszy wyjazd w nowym roku przewidujemy w miesiącu marcu.
Zobacz zdjęcia...
W dniu 27.10.2018 r .o godz.16.00 kilkunastu osobowa grupa członków naszego Koła SEiRP w Tychach wraz z rodzinami wyjechała do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu by wziąć udział w światowej sławy widowisku sztuki baletowej „JEZIORO ŁABĘDZIE”. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia opowiadała nam o prawdach uniwersalnych czyli o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości.
Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów Piotra Czajkowskiego wprowadziła każdego widza w piękny świat baletu klasycznego. Mogliśmy podziwiać młodzieńczą pasję i perfekcję w wykonaniu artystów Royal Russian Balet oraz zachwycające kostiumy i piękną scenografię.
Zespół młodych artystów oczarował publiczność, czego dowodem były długotrwałe brawa na stojąco.
Serdeczne podziękowania dla firmy przewozowej Kazimierz Florek i dla kierowcy Władysława.
W dniu 26.10.2018 r. o godz.11.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się uroczyste spotkanie tyskich organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.
Organizatorem spotkania był Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Tychach insp.w st. spocz. Janusz Sojka (członek naszego Koła SE i RP).
W spotkaniu tym na zaproszenie prezesa Związku Kombatantów R.P. i Byłych Więźniów Politycznych por. rez. Kazimierza Pawlaka uczestniczyli Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba i przedstawiciele tyskiego Koła Związku Żołnierzy WP, Związku Sybiraków, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich .
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach reprezentowali kol. Józef Hejczyk, Stanisław Duszyński i prezes zarządu Koła Tadeusz Szkarłat. Podczas spotkania omówione zostały tematy związane z integracją środowisk mundurowych oraz organizacji pozarządowych a także rocznice związane z obchodami 100 rocznicy Niepodległości i 100 rocznicy obrony Lwowa. W swoim wystąpieniu Prezydent Miasta podziękował wszystkim za poparcie jego kandydatury w zakończonych wyborach samorządowych oraz przedstawił zamierzenia do realizacji w najbliższych latach. Spotkanie przy kawie i ciastku upłynęło w sympatycznej atmosferze, a uczestnicy tego Spotkania zobowiązali się do kontynuowania takich spotkań integracyjnych.
Zobacz zdjęcia...
W związku z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości w dniu 9.10.2018 r. w Tychach odbyła się uroczystość odsłonięcia trzech tablic pamiątkowych poświęconych: obrońcy Lwowa płk.Aleksandrowi Sałackiemu wraz z poświęceniem jego nagrobku, bohaterskim powstańcom śląskim w latach 1919-1921 oraz polskim żołnierzom września 1939 roku, którzy bronili Rzeczypospolitej przed niemieckimi faszystami.
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby i Prezesa Zarządu Koła nr 18 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tychach pani Alicji Madejskiej , w uroczystości wzięli również udział członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach: wiceprezes zarządu Koła Mirosław Gluza oraz sekretarz Komisji Rewizyjnej Koła Stanisław Duszyński.
Po uroczystej mszy świętej w kościele p.w.św. Marii Magdaleny nastąpił przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych na cmentarz przy ul. Nowokościelnej gdzie nastąpiło uroczyste poświęcenie tablic pamiątkowych oraz nagrobku płk.Aleksandra Sałackiego. Na zakończenie uroczystości wystąpił tyski chór „Presto Cantabile”
Zobacz zdjęcia...
Są miejsca, które choć raz w życiu warto odwiedzić. Jednym z nich jest z pewnością Medjugorie, do którego wyjazd wczasowy zorganizowało Koło nr 3 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach.
Medjugorie, miejscowość leżąca w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny znana jest w całym świecie katolickim. W 1981 roku, sześciorgu młodym Chorwatom (przez których w całości zamieszkiwany jest ten teren), na jednym ze wzgórz ukazała się Matka Boska, wzywająca do pokoju na świecie. Dlatego każdego roku do Medjugorie przybywają tysiące osób, by poczuć atmosferę tego szczególnego miejsca.
I właśnie tę miejscowość, ale także okoliczne urokliwe miejsca oraz lazurowe wody oddalonego zaledwie o godzinę drogi chorwackiego wybrzeża stały się celem podróży członków i rodzin stowarzyszenia.
Wyjechaliśmy autokarem z Tychów w piątek, 31 sierpnia, o godz. 15.00 z parkingu przy Stadionie Miejskim. Po 18-godzinnej podróży przez Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację i pokonaniu 1350 km 1 września przyjechaliśmy do oddalonej 3 km od Medjugorie-Citluk wioski Bijakovici i pensjonatu „Willa Laura”, prowadzonego przez pochodzącą z Bielska-Białej Agnieszkę i jej męża Chorwata Jure Soldo.
Po śniadaniu przewidziano czas na odpoczynek, rozpakowanie walizek albo spacer po najbliższej okolicy i skosztowanie dziko rosnących fig i granatów. Ale już tego pierwszego dnia, po obiadokolacji i prezentacji przez Agnieszkę historii Objawień Matki Bożej, część grupy udała się na mszę wieczorną do kościoła pw. św. Jakuba w Medjugorie, a pozostali mieli okazję zrobić pierwsze zakupy w licznych kramach znajdujących się nieopodal sanktuarium.
W niedzielę, 2 września, po przekroczeniu granicy bośniacko-chorwackiej i przypomnieniu sobie czasów kolejek na granicach, mogliśmy się wreszcie nacieszyć całodniowym „plażingiem” w chorwackiej miejscowości Gradac. I nawet ciemne chmury zapowiadające przedpołudniową burzę nie zepsuły nam humorów. Drobny deszczyk wypłoszył bowiem plażowiczów, dzięki czemu mogliśmy zająć fajne miejsca na niezbyt szerokiej plaży. Po obiadokolacji była okazja do zapoznania się i nawiązania kontaktu podczas Wieczoru Integracyjnego, połączonego z degustacją win i alkoholi wyprodukowanych przez Jurę.
W poniedziałek, 3 września, po drodze nad morze zatrzymaliśmy się na krótką chwilę przy Konzumie, tamtejszym supermarkecie, w którym można było nabyć wodę mineralną, ale także niezłe, 2-litrowe chorwackie piwa Karlovačko i Ožujsko oraz bośniackie Hercegovačko (przerwa w tym miejscu stała się naszym codziennym punktem programu ). Później, jak zwykle, trochę „zamarudziliśmy” na granicy, ale już około 11.00 nasz autobus dotarł do Zaostrogu, kolejnej urokliwej miejscowości Makarskiej Riwiery. Miejsce to wyróżnia się zdecydowanie szerszą plażą, licznymi knajpkami, ale także rosnącymi wzdłuż nabrzeża śródziemnomorskimi piniami, w cieniu których można było się schronić i odsapnąć od prażącego słońca.
We wtorek (4 września), zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy do Mostaru, nieformalnej stolicy Hercegowiny. Droga wiodła wąskimi, czasami wyboistymi serpentynami w dół, a niesamowite widoki gór oraz ogromnej doliny, która otacza miasto, zapierały wręcz dech w piersiach. W Mostarze podczas wojny domowej toczyły się jedne z najcięższych walk. Wciąż zobaczyć można tu ślady kul na fasadach domów, a nawet szkielety całkowicie spalonych budynków. Nasza przewodniczka Antonetta oprowadziła nas po mostarskiej starówce wąskimi uliczkami wybrukowanymi kocimi łbami, opowiadając o skomplikowanych dziejach miasta i pokazując nam meczety, liczne stragany z pamiątkami, a także knajpki, w których można było zjeść bałkańskie specjały, np. burka, ćevapčići, a na deser baklavę z cudowną kawą po bałkańsku, zaparzoną w charakterystycznym miedzianym tygielku.
Obowiązkowym punktem programu był Stary Most, wizytówka miasta. W czasie działań wojennych uległ on zniszczeniu. Po jego odbudowie w 2004 roku szybko powrócono do tradycji skoków z mostu do zimnej Neretvy, co udało się zobaczyć, a nawet sfotografować kilkorgu uczestnikom naszej wycieczki.
Prosto z Mostaru udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Blagaj, gdzie po krótkim spacerze wzdłuż rzeki naszym oczom ukazał się bajkowy widok. Biały, XV-wieczny klasztor Derwiszów z ciemnymi belkami, będący pozostałością po panowaniu Turków na tych terenach, robi niesamowite wrażenie. Jest wręcz „przyklejony” do ogromnej skały, spod której wprost z jaskini wypływa szmaragdowa rzeka Buna. Wnętrze tego niewielkiego obiektu nie jest już może tak ciekawe: cele mieszkalne wyposażone są w stare meble, obok nich znajduje się skromna łazienka, a jeszcze dalej zamknięte pomieszczenie z dwiema trumnami (mówi się, że w jednej z nich mogą spoczywać zwłoki Sulejmana Wielkiego). Aby zwiedzić klasztor, należało zdjąć buty, paniom podano chusty do przykrycia głowy, a jeśli ktoś (dotyczyło to także panów) miał odsłonięte kolana, musiał je zakryć długim fartuchem w kolorze khaki. Po zwiedzeniu klasztoru był czas na zakup lokalnych produktów w przydrożnych straganach lub odpoczynek przy kawie w jednej z kilku restauracji z tarasami widokowymi, zbudowanymi po obu brzegach rzeki.
Środa, 5 września, dla wielu uczestników wycieczki była dniem skupienia. Zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Medjugorie, gdzie odwiedziliśmy Wspólnotę Cenacolo. Założyła ją pochodząca z Włoch zakonnica, siostra Elwira, z myślą o uzależnionych od narkotyków i zagubionych młodych ludziach. Dziś wspólnota posiada 61 domów, w 18 krajach świata (w tym 3 w Polsce), w których przebywa ponad 2 tysiące osób, głównie chłopców. Z dwoma z nich spotkaliśmy się w medjugorskim obiekcie. Pochodzący z Polski Kacper, a także urodzony w Wielkiej Brytanii Mikołaj zaprezentowali nam najpierw film o historii Cenacolo, a potem opowiedzieli o swoim życiu i walce z uzależnieniem. Podczas tych opowieści niejednemu łza zakręciła się w oku, niejeden też zapewne pomyślał o szczęściu, jakie spotkało jego rodzinę wolną od tego strasznego nałogu.
Z Cenacolo skierowaliśmy się pod zlokalizowaną nieopodal górę Podbrdo, by wspiąć się do miejsca pierwszych Objawień Matki Bożej. Ścieżka, a w zasadzie szlak z ostrymi i na dodatek wyślizganymi przez tysiące ludzi kamieniami, dał się niejednemu we znaki (z pewnością także młodej Hiszpance, która drogę tę pokonywała boso). Mimo to kilkunastu osobom z naszej grupy udało się dotrzeć na wzgórze, zrobić zdjęcia, pomodlić się lub pokontemplować przy figurze Maryi.
Odpoczynkiem po tych pełnych zadumy chwilach był wodospad Kravica, gdzie spędziliśmy kilka następnych godzin, zachwycając się wspaniałymi widokami. Wodospad, spływający kaskadami w kilku miejscach, jest jednym z najpiękniejszych naturalnych obszarów tej części Hercegowiny. Powstał wskutek martwicy wapiennej na rzece Trebižat. Jego wysokość wynosi od 26 do 28 metrów, zaś średnica wodnego rozlewiska poniżej niego aż 120 metrów, tworząc idealny teren do wypoczynku. Nam również udzieliła się atmosfera tego wyjątkowego miejsca. Niektórzy odważyli się nawet wejść o zimnej, górskiej wody, inni wystawili swoje ciała na promienie słońca, a jeszcze inni odpoczywali w restauracjach wkomponowanych w piękny krajobraz.
Zupełnie innych wrażeń dostarczył nam kolejnego dnia (6 września) wyjazd do Chorwacji na Foto-Safari. Pokonanie Delty Doliny rzeki Neretva specjalnymi łodziami umożliwia obejrzenie jednego z ostatnich obszarów podmokłych regionów Morza Śródziemnego, uznawanego za prawdziwy skarb Chorwacji. W czasie blisko półtoragodzinnej przejażdżki wśród szuwarów aż do jeziora Opuzen mogliśmy podziwiać bogactwo fauny i flory tego regionu: trzciny, białe nenufary i żółte grążele, a także różne ptactwo wodne. Na łodzi poczęstowano nas winogronami, figami i dwoma rodzajami rakii: mandarynkową i figową. Ale prawdziwą fetę zgotowano nam po przypłynięciu do gospodarstwa Jozo Crncevica, gdzie witał nas akordeonista, a w restauracji czekała prawdziwa biesiada: przystawki, różnego rodzaju ryby, jagnięcina, filet z kurczaka, sałatki, swojski chleb, deser, a także czerwone wino, które zachęcało do tańców przy pięknej, chorwackiej muzyce.
Trzy kolejne dni (7, 8 i 9 września) spędziliśmy również w Chorwacji, ale tym razem na plażowaniu, najpierw w miejscowości Drvenik, a przez następne dwa dni w Zaostrogu, który – naszym zdaniem – oferuje najlepsze warunki do wypoczynku, kąpieli i łapania promieni słonecznych. Urozmaicone były także dwa ostatnie wieczory. W sobotę, po obiadokolacji pojechaliśmy do Medjugorie. Część osób czas ten wykorzystała na zakupy, a część udała się na mszę wieczorną, po której była możliwość poświęcenia zakupionych dewocjonaliów. Niespodziankę zgotowano nam w niedzielny wieczór. Po powrocie z „plażingu” zorganizowany bowiem został Wieczór Chorwacki. Clou imprezy, trwającej przy muzyce i tańcach do późnych godzin nocnych, był pieczony prosiak oraz degustacja rakii i wina, które można było także nabyć u Jury.
W poniedziałek nadszedł czas na pakowanie walizek. Przedpołudnie przeznaczyliśmy jeszcze na spacer po Medjugorie, a przede wszystkim na ostatnie zakupy. Po obiedzie, zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i pożegnaniu się z naszym gospodarzem o godz. 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Przed Stadion Miejski w Tychach autokar podjechał we wtorek, 11 września, o godz. 10.00. Tadek Szkarłat, prezes tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych podziękował naszym wspaniałym kierowcom Piotrkowi i Darkowi za bezpieczną podróż i pokonanie łącznie 3540 km, a uczestnikom za wspólnie spędzony czas.
To był udany wyjazd z bogatym programem. Dzięki Prezesie!
Zobacz zdjęcia...
W dniu 17.08.2018 r. rocznicę 50 lat pożycia małżeńskiego obchodzili członkowie naszego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach państwo Aleksandra i Włodzimierz Rosiccy.
W tym dniu w restauracji „Joker” w Tychach, odbyła się uroczystość rodzinna na którą zaproszeni zostali członkowie zarządu tyskiego Koła. Prezes Koła Tadeusz Szkarłat w obecności I wiceprezesa Ryszarda Pietrasa oraz wiceprezesa Mirosława Gluzy złożył Jubilatom serdecznie życzenia oraz wręczył pamiątkową statuetkę i odczytał List Gratulacyjny, wręczono również bukiet róż oraz kosz słodyczy.
Kom.w st. spocz. Włodzimierz Rosicki z wykształcenia jest matematykiem. Pracował jako nauczyciel matematyki w Technikum Browarniczym w Tychach. Służbę w Milicji Obywatelskiej rozpoczął w dniu 1.09.1973 r. Ukończył studia podyplomowe i pracował w Wydziale Dochodzeniowym KMP w Tychach do dnia 15.12.1981 r. kiedy to z tym dniem został przeniesiony na stanowisko z-cy komendanta ds. polityczno-wychowawczych b.RUSW w Rybniku gdzie tą funkcję pełnił tylko do dnia 4.01.1982 r. po czym z przyczyn politycznych został zwolniony ze służby. Od marca 1982 roku do lipca 1991 roku pracował w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Tychach na stanowisku komendanta Straży Przemysłowej. Z dniem 1.07.1990 r. został przyjęty do Policji w której przepracował tylko do dnia 30.07.1990 r. po czym przeszedł na emeryturę. Jest członkiem założycielem tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych do którego należy od dnia 15.09.1992 r. gdzie bierze aktywny udział w jego działaniach.
St. ogn. poż. w st. spocz. Aleksandra Rosicka z wykształcenia ekonomistka przepracowała w tyskiej Państwowej Straży Pożarnej 22 lata na stanowisku głównej księgowej. Na zasłużoną emeryturę przeszła w czerwcu 2009 r.po 42 latach pracy ogółem. Jest członkiem Koła nr 4 Emerytów i Rencistów PSP w Tychach a od grudnia 2017 roku jest również członkiem tyskiego Koła SEiRP gdzie od marca br. pełni w Zarządzie Koła funkcje skarbnika.
Sympatycznemu Państwu Oli i Włodkowi Rosickim życzymy doczekania Diamentowych Godów.
W dniu 26 lipca 2018 r.w sali koncertowej Mediateka przy ul.Piłsudskiego w Tychach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Policji.
Podczas akademii wręczone zostały akty nominacji na wyższe stopnie policyjne oraz wręczone zostały również nagrody Prezydenta Miasta Tychy wyróżniającym się policjantom.
Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach prezentacja filmu historycznego o Policji.
Policyjną świętowanie uświetniła swoim występem orkiestra KWP Katowice oraz występ tyskiego chóru Presto Cantabile.
W akademii udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach wiceprezes Mirosław Gluza i były komendant tyskiej Policji Stanisław Śmiałek.
Doroczny Dzień Seniora Policyjnego obchodzony w ramach Święta Policji był znakomitą okazją do zorganizowania trzeciej już edycji Pikniku Weterana dla członków Koła nr 3 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach i ich rodzin oraz sympatyków Stowarzyszenia. W piątkowe popołudnie, 20 lipca, podobnie jak rok temu, na terenie znanego ośrodka szkoleniowo-hodowlanego Śląskiego Związku Pszczelarzy “Trutowisko Murcki” , malowniczo usytuowanego na polanie Hamerla w lesie murckowskim, zgromadziło się łącznie ponad 70 osób, których powitał w serdecznych słowach prezes SEiRP w Tychach Tadeusz Szkarłat.
Gośćmi na tym spotkaniu byli : Janusz Sojka – naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Tychach, który reprezentował prezydenta miasta Andrzeja Dziubę, byli komendanci Komendy Miejskiej Policji w Tychach a jednocześnie członkowie tyskiego Koła mł. insp. w st. spocz. Stanisław Śmiałek, mł. insp. w st. spocz. Jan Rusek ,mł. insp. w st. spocz. Ryszard Pietras oraz były Komendant Miejski Policji w Zabrzu a obecnie sekretarz tyskiego Koła insp. w st. spocz. Bogusław Buliński.Gościliśmy także kilkuosobową delegację Koła nr 14 SEiRP w Czechowicach-Dziedzicach na czele z prezesem insp. w st. spocz. Edwardem Lesiewiczem.W Pikniku uczestniczyli również funkcjonariusze Policji zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji-Region IPA Tychy oraz członkowi Związku Zawodowego Pracowników Policji przy KMP Tychy.
Tradycyjnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych kolegów policjantów, którzy „odeszli na wieczną służbę”. Następnie J. Sojka odczytał list gratulacyjny od prezydenta miasta Tychy A. Dziuby i w jego imieniu wręczył prezesowi T. Szkarłatowi upominek w postaci obrazu. W dalszej części pikniku prezes Szkarłat i I wiceprezes Ryszard Pietras wręczyli legitymacje członkowskie Koła nr 3 SEiRP w Tychach emerytowanej funkcjonariuszce policji Krystynie Więcławiak z Tychów i członkom wspierających lędzinianom Mirosławowi Leszczykowi i Zygfrydowi Kosowskiemu. Wspomniany J. Sojka (były komendant Komendy Miejskiej Policji w Tychach)w czasie swojego wystąpienia wyraził wolę wstąpienia do Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach.
Dalsza część spotkania miała już charakter biesiady towarzyskiej w stylowym drewnianym pawilonie Pszczelnik. Strawę duchową zapewnił w głównej mierze znakomity Zenon Stankiewicz, od roku członek wspierający tyskiego koła, który stanowił jednoosobowy zespół muzyczny, grając i śpiewając znane przeboje polskie i światowe, pieśni biesiadne i towarzyskie. Strawę w dosłownym tego słowa znaczeniu zapewnili biesiadnikom : firma cateringowa „Bistro Karlik” z Bierunia – ogromne i pyszne golonka, Piekarnia „Klimczok-Chrobok” z Bierunia – smakowite kołocze, skarbnik tyskiego Koła Aleksandra Rosicka – smaczne „tuste”, a żona prezesa Koła – Krystyna : znakomite ogórki kiszone. Nie zabrakło, oczywiście, kiełbasek i krupnioków z grilla oraz piwa z beczki, kawy, herbaty i napojów chłodzących.
Jeszcze przed wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników pikniku przed bramą ośrodka Trutowisko Murcki, które wykonali Marian Kuczmiński – fotograf Stowarzyszenia oraz wspomniany M. Leszczyk, współpracownik prasy lokalnej, część biesiadników ruszyła ochoczo w tany. Potem było już tylko lepiej – gdy brakowało miejsca na podwyższeniu, to tańczono też pomiędzy stołami, a nawet przed pawilonem. Muzyk dwoił się i troił, a od czasu do czasu wspomagał go również w śpiewaniu lędzinianin Jerzy Mantaj, od roku członek wspierający tyskiego koła, który wespół z p. Zenonem bądź solo zaprezentował kilka starych przebojów, w tym utwory Czerwonych Gitar, a przede wszystkim pieśni i piosenki Czesława Niemena, bowiem nie darmo zwany jest od lat „lędzińskim Niemenem”. Pan Jurek kilkakrotnie zabawiał też towarzystwo opowiadaniem znakomitych dowcipów i śląskich wiców. Co ciekawe, niektóre panie, zachęcone występami p. Jurka, równie z od czasu do czasu włączały się w śpiewanie z p. Zenkiem.
Zabawa zabawą, ale dyscyplina musi być, więc o godz. 22-ej prezes T. Szkarłat zakończył imprezę i przy okazji serdecznie podziękował całemu zarządowi Koła za współorganizację Pikniku, wspomnianemu J. Mantajowi za pomoc w jego przygotowanie, Z. Stankiewiczowi za wspaniałą oprawę muzyczną imprezy, a przede wszystkim wiceprezesowi zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy, lędzinianinowi Edmundowi Bryjokowi, pełniącemu zarazem funkcję kierownika ośrodka Trutowisko Murcki, za użyczenie terenu i pomieszczeń ośrodka oraz służenie wszelką pomocą podczas trwania całej imprezy.
W dniu 16 czerwca 2018 r. pożegnaliśmy naszego kolegę Janka Gadawskiego, który odszedł na wieczny spoczynek w wieku 79 lat.
Przez cały okres swojej służby dla ojczyzny pracował w Komendzie Miejskiej Policji w Tychach, gdzie był lubianym i szanowanym funkcjonariuszem.
Był aktywnym członkiem naszego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych od stycznia 1993 roku. Uczestniczył w spotkaniach integracyjnych oraz udzielał się społecznie.
W uroczystościach pogrzebowych które odbyły się w kościele pw. św. Karoliny w Tychach uczestniczyło kilkunastu kolegów z naszego Koła nr 3 SEiRP. Pochowany został na cmentarzu na Wartogłowcu.
Cześć Jego pamięci!
W dniu 26 maja br na zaproszenie prezesa Koła nr 14 w Czechowicach-Dz. kol. Edwarda Lesiewicza, kilkunastoosobowa grupa członków z tyskiego Koła SEiRP wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyła w plenerowym spotkaniu integracyjnym na terenie strzelnicy u „Francuza” położonej przy Bielskim Parku Lotnictwa Przedsiębiorczości i Innowacji. Głównym punktem imprezy były zawody sportowe w konkurencji broń długa-pneumatyczna w pozycji stojącej, w których uczestniczyły 5-cio osobowe drużyny z Koła SEiRP nr 14 z Czechowic Dz. i Koła SEiRP nr 3 z Tychów.
W punktacji drużynowej triumfowała drużyna gospodarzy, natomiast w klasyfikacji indywidualnej bezkonkurencyjnym okazał się kol.Mirosław Gluza – wiceprezes Koła nr 3 SEiRP w Tychach z wynikiem 92 pkt. a czwarte miejsce zajął kol.Edward Hejła z tyskiego Koła.
Drużyna tyska wystąpiła w składzie:
– Gluza Mirosław
– Hejła Edward
– Orawiec Eugeniusz
– Paluch Zdzisław
– Szkarłat Tadeusz.
Dodatkową atrakcją było strzelanie do rzutków z broni myśliwskiej w którym najlepszym strzelającym był członek wspierający z naszego Koła kol. Piotr Rubka.
Po zakończeniu konkurencji strzeleckich prezesi obu Kół kol.Edward Lesiewicz i kol.Tadeusz Szkarłat w obecności sędziego zawodów kol. Leszka Gaszczyka ,przy gorącym aplauzie dokonali wręczenia pucharów, medali i dyplomów najlepszym zawodnikom.
Przy pięknej słonecznej pogodzie, w przyjacielskiej atmosferze odbyła się wspólna biesiada, podczas której odnowiono dawne znajomości oraz zaplanowano wspólne przyszłe przedsięwzięcia .W późnych godzinach wieczornych pożegnaliśmy gościnnych gospodarzy i busem firmy „Florek” (właścicielowi składamy serdeczne podziękowanie za umożliwienie transportu) powróciliśmy do Tychów.
Zobacz zdjęcia...
W dniu 22.05.2018 r.0 godz.10.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbył się Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych woj. Śląskiego w którym uczestniczył prezes Zarządu Głównego SEiRP w Warszawie kol. Antoni Duda.
Z naszego Koła uczestniczyło 4 delegatów, którzy zostali wybrani podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego członków naszego Koła w dniu 15 marca br. czyli koledzy: Hejczyk Józef, Pietras Ryszard, Rosicki Włodzimierz i Szkarłat Tadeusz.
Podczas tego Zjazdu został wybrany nowy prezes Zarządu Wojewódzkiego SEiRP kol. Ryszard Mędrzyk (prezes Zarządu Koła nr 21 w Sosnowcu. Był jedynym kandydatem na to stanowisko po rezygnacji z kandydowania przez Piotra Stypę i Mieczysława Skowrona. Na członków Prezydium Zarządu Wojewódzkiego SEiRP zgłoszono kandydatury 19 osób. W wyniku tajnego głosowania zostało wybrane 14-osobowe Prezydium a jednym z członków Prezydium został wybrany Tadeusz Szkarłat- prezes Koła nr 3 SEiRP w Tychach. Wybrana została również 5-cio osobowa Wojewódzka Komisja Rewizyjna na której czele stanął kol. Krzysztof Debudaj z Koła nr 27 w Mysłowicach a wiceprzewodniczącym WKR został wybrany kol. Ryszard Pietras – I wiceprezes Koła nr 3 SEiRP w Tychach.
Nowe „miotły” to nowe „porządki”
We wtorek 1 maja br. w Tychach z okazji Święta Pracy tradycyjnie pod tzw”żyrafą” czyli pomnikiem Walki i Pracy odbył się wiec w którym niestety uczestniczyło tylko kilkanaście osób. Wśród nich było kilku naszych kolegów ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, którzy godnie podtrzymują tradycje związane z tym świętem.
W dniu 15 marca 2018 r. w Domu Przyjęć „BISTRO KARLIK” odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w którym udział wzięło ok.45% członków zwyczajnych.
W zebraniu wziął udział wiceprezes ZW SEiRP w Katowicach insp. w st. spocz. Edward Lesiewicz. Po powitaniu członków Koła i zaproszonych gości przez prezesa Zarządu Koła Tadeusza Szkarłata minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w minionej kadencji członków Koła.
Następnie odbyła się uroczystość wręczenia legitymacji członkowskich 9 nowym członkom Koła w tym 1 legitymację otrzymała członkini wspierająca,
W dalszej części zebrania członkom Zarządu minionej kadencji prezes Koła wręczył podziękowania za pracę na rzecz środowiska emerytów policyjnych.
Po przyjęciu regulaminu zebrania i wyborze przewodniczącego zebrania oraz protokolanta nastąpił wybór członków poszczególnych komisji.
Prezes Koła przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Koła za okres minionej kadencji, p.o. skarbnik Koła przedstawiła sprawozdanie finansowe, natomiast zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej zapoznał zebranych z wynikami przeprowadzonej kontroli i zawnioskował o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Koła. W głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęto uchwały o przyjęciu sprawozdań oraz udzielenia absolutorium Zarządowi.
Po przerwie obiadowej odbyły się wybory. W głosowaniu jawnym(przy jednym głosie wstrzymującym się) wybrano Zarząd Koła nr 3 SEiRP w Tychach, który ukonstytuował się w następującym składzie:
1. Prezes Zarządu : Tadeusz SZKARŁAT
2. I Wiceprezes : Ryszard PIETRAS
3. Wiceprezes: Mirosław GLUZA
4. Sekretarz Koła: Bogusław BULIŃSKI
5. Skarbnik Koła: Aleksandra ROSICKA
6. Członek Zarządu: Elżbieta DĄBROWSKA
7. Członek Zarządu : Janusz HAJDUKIEWICZ
8. Członek Zarządu: Rafał KNOPIK
9. Członek Zarządu: Roman KWIATKOWSKI.
Członkami Komisji Rewizyjnej Koła zostali wybrani:
1.Przewodniczący Komisji : Zdzisław GALMACH
2.Wiceprzewodniczący: Włodzimierz HEJŁA
3. Sekretarz: Stanisław DUSZYŃSKI
Delegatami na Zjazd Wojewódzki SEiRP w Katowicach zostali wybrani:
1. Józef HEJCZYK
2. Ryszard PIETRAS
3. Włodzimierz ROSICKI
4. Tadeusz SZKARŁAT
5. Bogusław BULIŃSKI – delegat rezerwowy.
Po objęciu prowadzenia zebrania przez nowo(starego) wybranego prezesa Zarządu, który podziękował za wybór i za zaufanie jakim został obdarzony przez członków Koła, został przedstawiony Plan Pracy Koła na 2018 r. a skarbnik Koła przedstawiła Preliminarz na 2018 r. W głosowaniu jawnym oba dokumenty zostały przyjęte jednogłośnie.
Wiceprezes ZW SEiRP Edward Lesiewicz w swoim wystąpieniu oprócz gratulacji dla nowo wybranego Zarządu tyskiego Koła omówił również procedurę przekazywania 1% odpisu podatkowego na rzecz naszego Stowarzyszenia. Po trzech godzinach zebranie zostało zakończone i nadszedł czas do działania.
Zobacz zdjęcia...
W dniu 8 marca 2018 r. panie z naszego Koła wraz z małżonkami naszych członków w towarzystwie mężów świąteczny wieczór spędziły na sali balowej Hotelu „Pinocy” w Lędzinach gdzie odbył się koncert zorganizowany przez Filharmonię Śląską w Katowicach pt.”Tenorzy i nie tylko”.
Podczas koncertu wystąpił Męski Zespół Wokalny „Calvi Cantores” z Knurowa pod kierunkiem Tomasza Pawła Sadownika .Zespół składający się z czterech tenorów, trzech barytonów i dwóch basów wykonał piosenki okresu międzywojennego oraz kilka utworów światowej muzyki rozrywkowej. Zespół ten cechowała unikatowość oraz specyfika jego brzmienia.
Naszym paniom zostały wręczone kwiaty przez prezesa Zarządu Koła, który złożył również życzenia z okazji ich Święta, natomiast właściciel Hotelu wręczył Paniom upominki w postaci tabliczek czekolady.
Ten świąteczny, muzyczny wieczór upłynął przy ciastku, kawie i winie.
Zobacz zdjęcia...
W dniu 22 lutego 2018 r. pożegnaliśmy naszego kolegę mł. insp. w st. spocz. Adolfa Cygana ,który zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 78 lat.
Przez kilkanaście lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej naszego Koła. Pełnił służbę w jednostkach w Tychach, Mikołowie a zakończył na stanowisku komendanta Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Po przejściu na zasłużoną emeryturę zaangażował się w działalność społeczną na rzecz środowiska policyjnego aktywnie działając w tyskim Kole, a także pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” między innymi jako członek Rady Nadzorczej .Za aktywną działalność w naszym Stowarzyszeniu został wyróżniony odznaką „Za Zasługi dla SEiRP”. W uroczystościach pogrzebowych które odbyły się w kościele p.w. św. Krzysztofa w Tychach udział wzięli członkowie Zarządu Koła nr 3 oraz liczne grono emerytów ze środowiska policyjnego.
W dniu 9 lutego 2018 r. od godz.18.00 w Hotelu „Pinocy” w Lędzinach, w jednej z sal restauracyjnych odbyła się kolejna zabawa karnawałowa tyskich emerytów policyjnych z udziałem kilkudziesięciu członków i sympatyków Koła w towarzystwie oczywiście płci pięknej.
Na balu gościliśmy prezesa Zarządu Miejskiego SEiRP w Katowicach Ryszarda Purzyńskiego w towarzystwie małżonki a także znakomitą śpiewaczkę operetkową (członkinię wspierającą nasze Koło) panią Lucynę Wurzel wraz z małżonkiem Janem, która w swym trzykrotnym występie swoim wspaniałym sopranem zaśpiewała kilka znanych arii operetkowych, między innymi dla naszych kolegów Włodka Rosickiego i Andrzeja Malec, którzy w tym dniu obchodzili swoje urodziny. Popis umiejętności muzycznych zaprezentował nasz nowy członek wspierający Mariusz Morkisz, który do wczesnych godzin rannych wykonywał w sposób profesjonalny znane i lubiane przeboje muzyczne, co potwierdzili uczestnicy balu, siedząc przy stołach tylko podczas przerwy w graniu. Wszystkie panie uczestniczące w tej zabawie zostały obdarowane naszyjnikami i broszkami z bursztynu, których fundatorem był wiceprezes Koła SEiRP w Tychach kol. Bolesław Wrzesień. Nasza zabawa odbyła się dzięki dużej przychylności właścicieli Hotelu państwa Jolancie i Joachimowi Pinocy(członkom wspierającym nasze Koło), którzy zapewnili „strawę” oraz znakomitą obsługę. Do zaś.
Niedzielny wieczór 28 stycznia br. tyscy emeryci policyjni w towarzystwie swoich wybranek spędzili w Teatrze Małym w Tychach, gdzie przy komplecie publiczności mieliśmy przyjemność zachwycać się przedstawieniem operetki „Wiedeńska krew” J. Straussa, która jest jedną z czterech najbardziej znanych operetek kompozytora.
Wspaniała muzyka i taniec, barwne kostiumy i niebanalna scenografia wprowadziła nas w czar wiedeńskich salonów. Znakomicie wykonane przez artystów Teatru Muzycznego „Arte Kreatura” poszczególne arie oraz libretto a także długotrwałe brawa na długo pozostaną w pamięci uczestników tego przedstawienia.
Kontynuacją zainteresowania naszych członków i ich rodzin będzie udział w kolejnych spektaklach.
AI Website Builder